Fel szabad-e ébreszteni az alvajárót?


Az 5-12 éves gyerekek 15%-a legalább egyszer járkált már álmában. A serdülőkorig ez az arány jelentősen csökken, és felnőttkorban ez a jelenség ritka.

Mi az alvajárás?
Az alvajárás az úgynevezett paraszomniák közé tartozik. A paraszomnia azoknak az alvási problémáknak a gyűjtőneve melyek alvás közben vagy félálomban fordulnak elő. Az alvajárónál összetett viselkedés figyelhető meg. Az egyszerű felüléstől kezdve a „zavaros ébredésig“ és a lakásban való járkálásig bármi előfordulhat. A reggeli ébredés után az alvajáró rendszerint már semmire sem emlékszik.

Mit kell tenni az alvajáróval?
Kutatások szerint az alvajáró nem képes tájékozódni, ezért könnyen kerülhet veszélybe. Megbotolhat, vagy elveszítheti az egyensúlyát. Neki mehet valaminek, és megsérülhet.
Az alvajáró általában nem hallja, ha beszélnek hozzá. Ha mégis, akkor érthetetlen választ ad. Meg kell próbálni óvatosan visszaterelni az ágyába. Közben nem szabad felébreszteni. Megijedne, és kétségbe esne a helyzettől, veszély esetén pedig előreláthatólag rosszul reagálna. Az alvajáró szinte soha nem vetemedik tettlegességre.

Mi köze van az alvajáráshoz a Holdnak?
Az alvajárást gyakran nevezik holdkórosságnak is. Az alvajáró valóban hajlamos arra, hogy valamilyen fényforrás felé induljon, ami lehet a Hold fénye is, de az alvajárásnak semmiképp sem a Hold az oka.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése