Hogyan gyűjtsük a textilt?
Mivel a természetes alapú textil viszonylag „hamar” lebomlik, szinte alig szennyezi a környezetet. Ez a megállapítás akkor is igaz, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a mai textilek jóval gyakrabban tartalmaznak mesterséges anyagokat is, mint néhány évtizeddel korábban készült társaik. A textil eredetét tekintve lehet természetes vagy mesterséges.
Természetes anyag például a pamut (a gyapot magjain fejlődő szálak), a len (a növény szárában lévő rostkötegek), a kender (a növény szárában lévő rostkötegek), a juta (a trópusi növény szárában lévő rostkötegek) és a rami (a trópusi növény szárában lévő rostkötegek) vagy az állati eredetű gyapjú (a juhfélék szőre) és hernyóselyem (a selyemhernyó gubóját alkotó vékony szál). Mesterséges szálanyag pedig lehet regenerált (a természetes anyagot módosítják: Pl.: a viszkóz cellulózból) vagy szintetikus (poliamidok, poliészterek, PVC, Poliuretán-Lycra, Poliuretán-Spandex stb.).
Ma a települési hulladék megközelítőleg 3 %-át kitevő textilhulladékot nem nagyon lehet ipari méretekben hasznosítani. Bár a jó minőségű pamuthulladékot a papíripar fel tudja dolgozni merített papírok készítésére, azonban a háztartásban ritkán keletkezik ilyen. A textilek esetében főként a hulladékkeletkezést tudjuk megelőzni, késleltetni. Elég ha csak arra gondolunk, hogy milyen gyakran megválunk a feleslegessé vált ám még gyakran kifogástalan állapotú ruhadarabjainktól! Mit tehetünk velük? Ha feleslegessé válnak, de még használhatók, akkor tiszta állapotban összegyűjtve leadhatjuk egy karitatív szervezetnél, akik biztosan találnak neki megfelelő helyet, elvihetjük egy használtruha boltba.
Forrás: Tiszta Európa Program
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése