Hány éves korban hullnak ki a tejfogak?


A tejfogak 5-13 éves korban hullnak ki fokozatosan. Ha a maradandó fog csírája nem fejlődik ki, a tejfog hosszabb ideig is a szájüregben maradhat.

Az első fogcsírák már a méhen belüli életben, a terhesség 10. hetében megjelennek. A fogzás a gyerekeknél 6-12 hónapos korban kezdődik (előfordul, hogy már az újszülöttnek vannak fogak a szájában), és 2 és fél évesen már megvan a teljes tejfogsoruk, vagyis addigra mind a 20 foguk kinő. Miután egy tejfog kiesik, fél-egy év múlva kezd nőni a helyén az új fog.

A fogzás sorrendje: 6 hó: két alsó középső metsző, 8-12 hó: két felső középső metsző, 10-12 hó: két felső szélső metsző, 13-14 hó: két alsó szélső metsző, 15-16 hó: négy első zápfog 20-24 hó: négy szemfog, 36 hó: négy hátsó zápfog.

A felnőtt fogsor 28 fogból áll: 8 metszőfogunk, 4 szemfogunk és 16 őrlőfogunk (más néven zápfog) van. A 4 bölcsességfog nő ki legutoljára.

A tejfogak azért hullnak ki, mert aprók, ráadásul nincs gyökerük. Ahogy növekszik az állkapocs, eltávolodnak egymástól, és meglazulnak, végül egymás után kiesnek.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése